BIOFARMA Ногрипин сируп, 100 мл

BIOFARMA Ногрипин сируп, 100 мл
140,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
029120C
favorite_border

Опис на производот

Ногрипин е комбиниран лек кој содржи три активни супстанции вклучувајќи аналгетик и антипиретик (парацетамол), антихистаминик (хлорфенирамин малеат) и антитусик (оксоламин цитрат), кој делува на кашлицата со разредување на секретот со своите секретолитички ефекти.

Ногрипин се користи за одстранување на симптомите на акутните инфекции на горните дишни патишта како што се грип, настинка и алергиски заболувања како што се болка, треска, кивање, кашлање, течење на носот, затнат нос, кои се јавуваат кај алергиски заболувања.

Пакување: 100 мл

Содржина

Состав: 5 мл содржи:

Парацетамол 120 мг
Оксоламин цитрат 50 мг
Хлорфенирамин малеат 1мг

 

Употреба:

  • Деца на возраст помеѓу 6-12 години: ½ - 1 одмерна лажичка (2.5 мл - 5 мл) одеднаш.

Оваа доза може да ја повторите 3-4 пати на секои 6-8 часа на ден. Можете да дадете максимум 4 одмерни лажички на ден, не ја надминувајте оваа доза.

Лекот не треба да се користи кај деца на возраст под 6 години.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се