DOVES FARM Freee Безглутенско брашно за бел леб, 1 кг

DOVES FARM Freee Безглутенско брашно за бел леб, 1 кг
239,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
052291C
favorite_border

Опис на производот

  • Безглутенско брашно за бел леб 
  • Мешавина од безглутенски брашна, како алтернатива на брашно за леб
  • Направено од пченица

Нето-тежина: 1 кг

Предлог рецепт:

Бел леб печен во рерна:

  • 2 белки од јајца (или 20 г брашно од наут + 40 мл вода)
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 425 мл вода
  • 500 г брашно за бел леб
  • 2 лажички квасец

Намрсете го садот во кој ќе го печете лебот. Во друг сад ставете ги белките од јајца (или мешавината од брашно од наут и вода), шеќер, сол, 3 лажици масло, оцет, вода и мешајте заедно.

Додадете го брашното и квасецот и мешајте се додека не добиете мека и густа смеса. Нанесете ги и останатите 3 лажици масло врз тестото и со шпатула, измешајте неколку пати за да се формира масна смеса за тесто. Ставете ја смесата во измрсениот сад и израмнете. Покријте го садот и оставете тестото да нарасне, околу 60-90 минути. Загрејте ја рерната на 220°С и печете 55-60 мин. Оставете лепчето комплетно да се олади, пред да го пресечете.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се