DR. THEISS Мукоплант тегавец сируп, 100 мл

DR. THEISS Мукоплант тегавец сируп, 100 мл
226,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
010372C
favorite_border

Опис на производот

Сирупот Мукоплант тегавец, против кашлица е традиционален хербален лек кој формира заштититен филм врз слузницата на устата и грлото и ја ублажува иритацијата и воспалението (демулсент).

Се користи за симптоматски третман на иритации на устата или грлото  пидружени со сува кашлица.

Пакување: 100 мл

Содржина

Состав: Активна супстанција е течен екстракт од лист од тегавец. Секој мл од сирупот содржи 64 мг течен екстракт од лист од тегавец (1:1). Средство за екстракција: етанол 20% (м/м).

*Помошни супстанции се сируп од шеќерна репка, шеќер (сируп од инвертен шеќер), мед, калиум сорбат, етерично масло од питомо нане, вода, прочистена.

Употреба: 

Адолесценти (12-18 години), возрасни и стари лица 15 мл сируп (1 супена лажица) 3 до 4 пати на ден во еднакви интервали помеѓу дозите (вкупната дневна доза е 45-60 мл).

Педијатриска популација:

Деца помеѓу 5-11 години: 15 мл сируп (1 супена лажица) 2 до 3 пати на ден во еднакви интервали помеѓу дозите (вкупната дневна доза е 30-45 мл).

Деца помеѓу 3-4 години: 10 мл сируп (2 чајни лажици) 2 до 3 пати на ден во еднакви интервали помеѓу дозите (вкупната дневна доза е 20-30 мл).

Не се препорачува употреба на сирупот кај деца помали од 3 години. 

Начин на употреба: За пиење.

Безбедноста за време на бременост и доење не е докажана.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се