ERBOZETA Фрутдеп имуно, 20 шишенца

ERBOZETA Фрутдеп имуно, 20 шишенца
720,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
036830C
favorite_border

Опис на производот

Frutdep Immuno - еднодозни шишенца на база на бета глукан, лактоферин, ресвератрол, витамин Ц, бета каротен и витамини од Б групата.

  • Витаминот Ц, витамините Б6, Б12, фолната киселина и бета каротенот придонесуваат за нормална функција на имуниот систем, исто така придонесуваат во заштита на клетките од оксидативен стрес
  • Бета глуканот (полисахарид добиен од пивски квасец), лактоферинот (гликопротеин) и ресвератролот (природен фенол) е познато дека имаат способност да помагаат при биолошкиот одговор на имуниот систем

За возрасни и деца над 3 годишна возраст.

Пакување: кутија со 20 еднодозни пластични шишенца

Производ кој е одличен за нормална функција на имунолошкиот систем за вас и вашето дете благодарение на уникатниот состав.

  • ЛАКТОФЕРИН

Лактоферин е протеин кој природно во човечкиот организам се наоѓа во колострумот или првото мајчино млеко. Има антибактериско и антивирусно дејство, а некои истражувања покажуваат и дека лактоферионот дејствува како фактор за раст на клетките и го засилува имунитетот. Особено е важен за трансферот на железото во организмот, го врзува и го пренесува до сите клетки во телото на кои им треба. Лактоферин е особено важен за деца и за лица со ослабен имунитет. Се користи во борба против различни вирусни инфекции. Има и противвоспалитело дејство. Лактоферинот го потиснува развојот на штетните бактерии и помага во развој на бифидобактериите во цревата и така допринесува за нормализација на микрофлората. Делува како заштита од инфекции, болести, алергии. Кај возрасните го потиснува синдромот на хроничен замор.

  • БЕТА ГЛУКАН - природен активатор на имунитетот

Бета глуканот е полисахарид кој поседува неверојатно својство на активација на имунолошкиот систем. Вообичаено се наоѓа во состав на квасецот и се смета за најсилен природен активатор и стимулатор на имунитетот кој може да ја зголеми делотворноста на имунитетот до неколку пати.
Истражувањата покажале дека бета глуканот во организмот ги активира клучните клетки на имунолошкиот систем - фагоцити, макрофаги, неутрофили, созинофили и НК - клетки. Бета глуканот им овозможува тие да делуваат брзо во препознавањето и уништувањето на штетните патогени микроорганизми на кои сме секојдневно изложени.
Докажано е дека бета глуканот ја зголемува имунолошката активност за 50 - 120% уште во првите 72 часа по консумирањето. Освен способноста да ја зголеми ефикасноста на имунолошките клетки, бета глуканот влијае и на бројноста на овие клетки поттикнувајќи го нивното создавање, што резултира со брз доток на нови имуноцити во крвотокот и останатите органи во телото. 

Содржина

Состојки:

Во шишето: Раствор за перорална употреба составен од деминерализирана вода, фруктоза, концентрирани сокови од јаболко, круша, манго, портокал, ананас, кајсија, боровница, бозел; малтодекстрин, арома, конзерванс, калиум сорбат, бета каротен.   

Во капачето: Прашок за перорална суспензија составен од бета глукан (1,3-1,6) од Saccharomyces cerevisiae, витамин Ц ( аскорбинска киселина), лактоферин (млечен дериват), витамин Б3  (ниацин), јапонски троскот (Polygonum cuspidatum Siebold & Zucc.) корени и стебленца, 98% ресвератрол, антиагломерант агенс, силициум диоксид, витамин Б5 (пантотенска киселина), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б1 (тиамин), фолна киселина (витамин Б9), витамин Б12 (цијанокобаламин).

Производот не содржи глутен.

Употреба:

  • Возрасни: се препорачуваат 1-2 еднодозни шишенца на ден, помеѓу оброците.
  • Деца над 3 години: се препорачува 1 шишенце на ден, помеѓу оброците. Притиснете го капачето, протресете добро и испијте ја добиената суспензија.

Предупредување: Да се чува на ладно и суво место, на температура до 25°С.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се