INNOTHERA Идеос 500 мг/400 ИЕ, 30 таблети за џвакање

INNOTHERA Идеос 500 мг/400 ИЕ, 30 таблети за џвакање
474,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
006111C
favorite_border

Опис на производот

Идеос таблетите за џвакање се употребуваат:

  • Во случај на недостаток на витамин Д и калциум кај постари лица
  • Заедно со некои третмани на остеопороза (состојба каде коскената маса се намалува и кршливоста на коските се зголемува), кога има недостаток или ризик од недостаток на витамин Д и калциум

Лекот е индициран за употреба само кај возрасни.

Пакување: 30 таблети за џвакање

Содржина

Состав:
Активни супстанции се калциум и холекалциферол (витамин Д3).
Секоја таблета за џвакање содржи 1250 мг калциум карбонат што одговара на 500 мг елементарен калциум и 400 ИЕ холекалциферол (витамин Д3).

Помошни супстанции се: ксилитол, сорбитол (Е420), повидон, магнезиум стеарат, арома на лимон (препарати за арома, природни ароматични материи, малтодекстрин, багрем, натриум цитрат, лимонска киселина, бутилиран хидроксианизол).
Ексципиенти на холекалциферол концентратот во облик на прашок: алфа - токоферол, хидрогенизирано масло од соја, желатин, сахароза, скроб од пченка.

Дозирање: секогаш земајте го лекот како што ви препишал доктор, или вообичаена доза е 1 таблета, 2 пати на ден. Пред да се проголта таблетата, потребно е да се изџвака.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се