MARNYS Витамин А (бета каротен), 30 мл

MARNYS VITAHELP VITAMIN A liquid 30ml rastvor
MARNYS Витамин А (бета каротен), 30 мл
319,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
045778C
favorite_border

Опис на производот

  • Витамин А раствор - во форма на бета каротен

Додаток во исхраната што го подобрува имунолошкиот систем и го поддржува растот, ги штити очите и го спречува стареењето на кожата и појавата на дамки на кожата. Помага устата, дигестивниот и респираторниот систем да бидат влажни и на тој начин го спречува навлегувањето на надворешни организми и отрови, помага и во лечење на воспаленија или пост инфекции. Дефицитот на витамин А е еден од најголемите здравствени проблеми во светот.

Некои од симптомите кои се појавуваат при дефицит на витамин А се:

  • Склоност кон вирусни инфекции
  • Ноќно слепило
  • Опаѓање на косата
  • Загуба на апетит
  • Проблеми со коските

За возрасни и деца од 12 годишна возраст. 

Пакување: 30 мл шише со капалка

Содржина

Состав: 0.5 мл содржи:

    %*ПДВ
Бета каротен 4.8 мг 100%

                                             

  • 4.8 мг бета каротен е еквивалентно на 800 мкг (2667 ИЕ) ретинол (активна форма на витамин А) и обезбедува 100% од препорачаното дневно внесување за витамин А

*препорачано дневно внесување

Состојки: ладно цедено маслиново масло, бета каротен 30% (пченкарно масло, бета каротен ДЛ алфа токоферол) и конзерванси (мешани токофероли).

Употреба: 0.5 мл на ден, најдобро наутро. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да претставуваат замена за балансирана исхрана.

Да се чува на температура до 30°С. 

Пакувано во заштитена атмосфера.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се