REPLEK Ибрупрофен актив сируп 100 мг/5 мл, 100 мл

REPLEK Ibuprofen aktiv syrup 100ml sirup
REPLEK Ибрупрофен актив сируп 100 мг/5 мл, 100 мл
143,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
018383C
favorite_border

Опис на производот

Ибупрофен Актив припаѓа на групата лекови наречени нестероидни антиинфламаторни лекови. Може да се употребува за ублажување на болка и воспаление при состојби како што се остеоартритис, ревматоиден артритис и сл.

Ибупрофен Актив, исто така, може да се користи за лекување на други болни состојби како забоболка, болки после операција, менструална болка и главоболка, вклучувајќи мигрена. Исто така, може да се користи за краткотраен третман на покачена телесна температура, кај деца на возраст над 1 година.

Пакување: 100 мл

Содржина

Состав: 5 мл сируп содржи: 100 мг ибупрофен.

Помошни супстанции: метил парахидроксибензоат, пропил парахидроксибензоат, глицерол, сорбитол, пропилен гликол, етанол 96%, боја портокалова Е110.

Дозирање:

Возрасни и деца над 12 години: вообичаена доза е 4-6 лажички од 5 мл, три пати на ден. Растојанието помеѓу дозите треба да изнесува 6-8 часа, а најмалку 4 часа.

Деца под 12 години: сирупот не смее да го земаат деца со телесна тежина помала од 7 кг. Вообичаена дневна доза е 20 мг/кг телесна тежина, дадена во поделени дози:

  • Од 1-2 години: 2.5 мл (50 мг), 3-4 пати на ден.
  • Од 3-7 години: 5 мл (100 мг), 3-4 пати на ден.
  • Од 8-12 години: 10 мл (200 мг), 3-4 пати на ден.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се