ALKALOID Бетадин 200 мг вагитории, 14 парчиња

ALKALOID Бетадин 200 мг вагитории, 14 парчиња
143,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
005340C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Бетадин - вагинални супозитории спаѓаат во групата гинеколошки антиинфективни и антисептички лекови

Индикации:

Бетадинските вагинални супозитории се индицирани за симптоматско олеснување на иритација на вагината, чешање и чувствителност (неспецифичен вагинитис), вагинитис поради мешана инфекција, вагинитис предизвикан од Кандида албиканс и Трихомонас вагиналис.

Пакување: 14 вагитории

Содржина

Состав:

  • Повидон-јод 200 мг (еквивалентно на 20 мг достапен јод)

Бетадинските вагинални супозитории како активен агенс содржат повидон јод, комплексно соединение од поливинилпиролидон и јод. Овој комплекс е јодофор, во кој поливинилпиролидон делува како носител на јод. Во контакт со мукозната мембрана, јодот полека се ослободува од комплексот и има моќен антимикробен и бактерициден (грам-позитивни и грам-негативни бактерии), вируциден, фунгициден (Кандида Албиканс) и протозоациден (Trihomonas vaginalis) ефект.

Дозирање: навечер пред спиење добро натопената во вода вагиторија се става длабоко во вагината; терапијата трае непрекинато 14-21 ден

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се