CURESUPPORT Липозомален Витамин Ц, 250 мл

CURESUPPORT Липозомален Витамин Ц, 250 мл
919,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
045277C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Liposomal Vitamin C Orange Витамински производ со вкус на портокал што содржи 1000 мг витамин Ц во дневна доза.

Витаминот Ц придонесува за:

  • Нормално создавање на колаген потребен за нормална функција на коските
  • За нормална функција на имуниот систем за време и после интензивна физичка активност
  • Корисен ефект се постигнува со минимален внес на 200 мг витамин Ц на ден

Витаминот Ц во производот Liposomal Vitamin C Orange е инкапсулиран во липозоми. Липозомите се мали липидни глобули кои природно се создаваат кога водата се меша со лецитин, состојка од соја. Организмот лесно ги апсорбира липозомите. Кога Витаминот Ц се раствара во вода и се меша со лецитин, тогаш се инкапсулира од липозомите. Резултатот е подобра апсорпција на Витамин Ц во крвта.

Пакување: 250 мл      

Содржина

Состав:

Една дневна доза 10 мл содржи:

    %ПДВ*
Витамин Ц 1000 мг 1250
Калиум 42 мг 2,2
Натриум 74 мг  

*препорачан дневен внес

Состојки: вода, засладувач: ксилитол, витамин Ц (како калиум и натриум аскорбат и аскорбинска киселина), емулгатор: лецитин (соја) без ГМО, хидратант: глицерол, конзерванс: калиум сорбат, арома: портокал, антиоксиданс: витамин Е (како Д-алфа токоферол)

Препорачана употреба: 2х5 мл дневно во чаша вода или сок, освен ако не е поинаку препорачано од лекар. 5 мл содржат 500 мг витамин Ц. Добро протресете пред употреба. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Производот не е замена за здрав начин на исхрана. Прекумерната употреба може да предизвика лаксативни ефекти. 

Начин на чување: Да се чува на ладно и суво место. После отворање да се чува во фрижидер и да се употреби во рок од 2 месеци. Да се чува на места недостапни за деца

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се