ESENSA Пантенол 5% раствор 125 мл

ESENSA Пантенол 5% раствор 125 мл
208,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
019876C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

 • Пантенол растворот содржи декспантенол кој во организмот се трансформира во пантотенска киселина (витамин Б5). Активниот облик на пантотенската киселина во организмот е коензимот А, кој има клучна улога во зачувување на функцијата на кожата, косата и ноктите
 • Стимулирајќи ја делбата на епидермалните клетки, ги потпомага природните регенеративни кожни процеси и го забрзува нејзиното зараснување
 • Пантенол растворот ја штити кожата, ѝ обезбедува оптимална влажност и го обновува природниот pH. Дејствува смирувачки и антиинфламаторно. Го ублажува црвенилото и кожната иритација, особено по нејзино изложување на сонце

Се препорачува:

 • За нега и заштита на кожата
 • За испирање и обложување на рани, повреди, изгореници и воспаленија на кожата и слузокожата
 • Помага во третман на оштетена коса, го стимулира растењето на косата и ѝ го враќа сјајот
 • За коса третирана со козметички средства
 • За подготовка на инхалациони раствори и ублажување на воспаление на слузницата на горните дишни патишта
 • За ублажување на тегоби по прекумерно сончање
 • По солариум, кога кожата бара интензивна регенерација
 • По бричење или депилација

Пакување: 125 мл

Содржина

Состав: декспантенол.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се