FREZYDERM Periodigum Паста за заби и третман на состојби на непцата, 75 мл

Frezyderm Toothpaste Periodigum pasta za zabi
FREZYDERM Periodigum Паста за заби и третман на состојби на непцата, 75 мл
659,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
056711C
favorite_border

Опис на производот

Frezyderm Toothpaste Periodigum Паста за заби за третман на состојби на непцата.

Оваа паста за заби со хлорохексидин 0.1% w/w, биоактивни пептиди и хијалуронска киселина поттикнува природна регенерација на непцата и забите. Наменета е за треман на состојби на непцата и целокупното орално здравје. 

Периодонтитисот е сериозно воспаление на забното ткиво, чии главни симптоми вклучуваат хеморагија, повлекување на непцата и зголемена подвижност на забите. 

 • Хлорохексидин диглуконат 0.1%w/w и цименол против микробен плак
 • Биоактивни пептиди: Придонесуваат за активација на забни остеобласти
 • Хијалуронска киселина: погодна за употреба на оралната мукоза. Ги хидрира и штити непцата
 • Танини од кафена алга: обезбедува заштита на непцата
 • Флуорид (0.32% натриум флуорид 1450 ppmF): заштита од кариес

Пакување: 75 мл.

 

Содржина

Состав: сорбитол, вода, хидриран силикат, глицерин, ПЕГ-32, хидроксиетилцелулоза, титаниум диоксид, екстракт од миризлива смола, екстракт од алга Fucus serratus, екстракт од жалфија, хлорохексидин диглуконат, масло од жалфија, натриум хијалуронат, натриум флуорид, олигопептид-83, бисаболол, натриум лауроил саркозинат, бетаин, ксилитол, калиум ацесулфам, натриум бензоат, полисорбат-20, О-цимен-5-ол, натриум хидроксид, бензоична киселина, сорбинска киселина, калиум сорбат, арома, Д-лимонен.

Употреба: секојдневна употреба 2-3 пати во текот на денот, максимум 1 месец или по наредба на вашиот стоматолог. 

После првото отварање да се користи до 12 месеци. Да се чува на места недстапни на деца.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се

Албански

FREZYDERM Periodigum TOOTHPASTE Pastë dhëmbësh për trajtimin e gjendjeve të mishrave të dhëmbëve.

Kjo pastë dhëmbësh me klorheksidinë 0.1% w/w, peptide bioaktive dhe acid hialuronik inkurajon rigjenerimin natyral të mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbëve. Është e dedikuar për trajtimin e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve dhe shëndetin oral të përgjithshëm.

Periodontiti është një inflamacion serioz i indit dentar, simptomat kryesore të të cilit përfshijnë gjakderdhjen, tërheqjen e mishrave të dhëmbëve dhe rritjen e lëvizshmërisë së dhëmbëve.

 • Klorheksidin diglukonat 0.1% w/w dhe cimenol kundër pllakës dentare mikrobike
 • Peptidet bioaktive: Kontribuojnë në aktivizimin e osteoblasteve dentare
 • Acidi hialuronik: i përshtatshëm për përdorim në mukozën e gojës
 • Hidraton dhe mbron mishrat e dhëmbëve
 • Taninet nga algat kafe: siguron mbrojtje për mishrat e dhëmbëve
 • Fluori (0.32% fluorid natriumi 1450 ppmF): mbrojtje kundër kariesit

Përdorimi: Përdorim i përditshëm 2-3 herë gjatë ditës, maksimumi 1 muaj ose sipas urdhërit të dentistit tuaj. 

Përbërja: sorbitol, ujë, silikat i hidratuar, glicerinë, PEG-32, hidroksietilcelulozë, dioksid titani, ekstrakt i rrëshirës aromatike, ekstrakt i algave Fucus serratus, ekstrakt i sherebelës, diglukonat klorheksidine, vaj sherebele, hialuronat natriumi, fluor natriumi, oligopeptid-83, bisabolol, lauroil sarkosinat natriumi, betainë, ksilitol, acesulfame kaliumi, benzoat natriumi, polisorbat-20, o-cimen-5-ol, hidroksid natriumi, acid benzoik, acid sorbik, sorbat kaliumi, aroma, d-limonene. 

Pas hapjes së parë, përdoret deri në 12 muaj. Të ruhet në vende të paarritshme prej fëmijëve. 

Paketimi: 75 ml.