HEALTHY LIFE Селеногин, 60 таблети

Healthy Life Selenogin
HEALTHY LIFE Селеногин, 60 таблети
980,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Категорија
Бренд
Шифра
046658C
favorite_border

Опис на производот

Селеногин е граничен производ за добра циркулација на крвта, меморија и ментална функција.

  • Збогатен со QIS2X
  • Активната состојка на гинко билоба во QIS2X  ја зголемува меморијата и концентрацијата, а во исто време ја поттикнува циркулацијата на крв во мозокот и екстремитетите
  • Гинко билоба придонесува за нормално ниво на крвниот притисок и има благотворно дејство во случај на тинитус (ear buzz- ѕвонење во ушите), вртоглавица и стрес

  • Пантотенската киселина придонесува за нормално ментално функционирање и за метаболизмот

  • Селенот во Selenogin помага за правилно функционирање на тироидната жлезда. Селенот, исто така, придонесува за правилно функционирање на имунолошкиот систем. Селенот е
    антиоксиданс, што придонесува за заштита од оксидативен стрес во телото

  • Биотинот е хидросолубилен тип на витамин Б, што помага за нормален психолошки и нервен систем. Биотинот, исто така, помага за нормално производство на енергија и за метаболизмот на макронутриентите. 

Пакување: 60 таблети.

Производител: Ветпром АД. ул. Отец Пасиј 26, 2400 Радомир, Бугарија.

Содржина

Состав: една таблета содржи:

Активни состојки Содржина по таблета %НРВ
QIS2X* 91.2 мг/0.09 г  
Селен 100 мкг 182%
Биотин 10 мкг 20%

*Екстракт од лист од гинко билоба

Состојки во 1 таблета (дневна доза):
Гинко билоба* - 90 мг, екстракт од лист од гинко билоба, кои сочинуваат 24% гинко флавон гликозиди, 6% терпен лактони; пантотенска киселина - 1.2 мг (калциум-Д-пантотенат), која сочинува 20% од НРВ., селен - 100 мкг (квасец збогатен со селен), кој сочинува 182% од НРВ; биотин - 10 мкг (Д-биотин), кој сочинува 20% од НРВ.

НРВ - Хранливи референтни вредности. *НРВ не се утврдени.

Помошни состојки: микрокристална целулоза, лактоза монохидрат, пченичен скроб, желатин, натриум кроскармелоза; талк, магнезиум стеарат, аеросил 200 (колоиден силициум диоксид); хидроксипропил целулоза, хидрокси пропил метил целулоза, талк; бои: калциум карбонат, шафран, спирулина.

Употреба: 1 таблета на ден.

Мерки на претпазливост: Доколку сте пречувствителни на некоја од состојките на граничниот производ Selenogin, немојте да го употребувате производот. Бидете особено внимателни во случај да примате антикоагуланси (антикагулантна терапија) или имате претстојна операција, ве молиме консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт. Во случај на бременост и доење, потребно е да се консултирате со лекар пред да земете било какви лекови или гранични производи. 

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Ако сте зеле поголема доза отколку што треба, веднаш посоветувајте се со Вашиот лекар/фармацевт. Ако сте пропуштиле доза, земете ја наредната и продожете со вообичаеното дозирање.

Да се чува на суво и ладно место на температура под 25°C. Да се чува на места недостапни за деца.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се