Heli-C-CHECK Брз тест за хеликобактер

Heli-C-CHECK Брз тест за хеликобактер
412,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
052403C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Heli-C-CHECK е брз тест за домашна употреба за откривање на присуство на антитела на Helicobacter pylori во целата крв. Heli-C-CHECK е наменет како помош во дијагнозата на инфекција со Helicobacter pylori. Дијагнозата мора да ја потврди лекарот.

Најчеста причина за болно воспаление на слузницата на желудникот со гадење и абдоминална непријатност е бактеријата наречена Helicobacter pylori. Хроничното воспаление во желудникот (гастритис) или чир може да има дополнителни последици. Бактеријата Helicobacter pylori може да придонесе за развој на болести, како што се чиреви во желудникот и напредок на лимфомот (вид на рак).

Пакување: секој комплет содржи сè што е потребно за извршување на тестот: тест касета, упатство, шише со раствор со пуфер за разредување примероци, 1 автоматска стерилна ланцета за удобно земање примероци крв, стаклена капиларна цевка, пипета, алкохолно марамче и фластер. Резултатите може да се прочитаат во рок од 10 минути.

Содржина

Упатство чекор по чекор за самостојно тестирање:

  1. Завртете го сивото капаче на автоматската ланцета додека капачето лесно не се одвои од телото на ланцетата. Потоа повторно извртете го барем два пати.
  2. Полека масирајте го врвот на прстот и исчистете го со користење на алкохолното марамче. Почекајте додека врвот на прстот не се исуши.
  3. Притиснете го уредот за автоматско копчење со кружен отвор на чистиот врв на прстот и активирајте го со притискање на копчето. Пункцијата е речиси безболна.
  4. Отворете го пластичниот сад и внимателно отстранете ја стаклената капиларна цевка. Истиснете капка крв од врвот на прстот. Држете ја стаклената капиларна цевка хоризонтално додека не се наполни целосно.
  5. Вметнете го наполнетиот стаклен капилар во шишето со раствор и завртете го капачето назад. Измешајте ја содржината на шишето со растворот со вртење нежно наопаку неколку пати додека не се измеша крвта од стаклената капиларна цевка со растворот.
  6. Пред да го одвртите капачето, оставете ја смесата со примерокот да се сталожи на дното на шишенцето со раствор. Дури тогаш одвртете го капачето.
  7. Отворете ја запечатената торбичка и извадете ја тест касетата. Поставете ја со лицето нагоре на чиста, сува и рамна површина.
  8. Вметнете ја пипетата во шишето со раствор и додадете неколку капки од растворениот примерок.
  9. Држете ја исправено пипетата со мешавината од примерокот над тест-касетата и нежно стискајте за да додадете точно 3 капки во бунарот за примерок (S). Ве молиме внимавајте да нема течност на прозорчињата за резултат означени со буквите  (T) и (C). Ве молиме почекајте точно 10 минути по додавањето 3 капки до примерокот! Потоа прочитајте го резултатот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се