HUNZA Масло од блага кајсија, 50 мл

HUNZA Масло од блага кајсија, 50 мл
959,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
024199C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

 • Чист екстракт 98%
 • Природно 100% 
 • Рачна изработка 100%
 • Хунза маслото е чист екстракт од семка од хималајска касија, без никакви додатоци
 • За деца до 12 години, бремени жени и доилки
 • Витамин Б17 (amygdalin) 3000 ppm

Пакување: 50 мл 

Хунза маслото од слатки семки од кајсии се препорачува за внатрешна или надворешна употреба, особено за деца до 12 години, бремени жени и доилки.

 • Орална употреба: Хунза маслото, за разлика од сите останати масло од семки од кајсии, е 98% чист екстракт без дополнителни состојки, што го прави уникатен и многу вреден производ. Затоа препорачуваме да го користите орално без користење на метални лажички за да се избегне оксигенација. Маслото конзумирајте го преку пластична или дрвена лажичка.
 • Надворешна употреба: Хунза маслото има смирувачки ефект врз иритирана или воспалена кожа. Погодно е за сите кожни заболувања и ја забрзува регенерацијата на кожата и клетките.

Маслото содржи линолеинска киселина која што е корисна за цврста и тонизирана кожа. Витаминот А и Е помага при забавување на процесот за стареење. Ова масло е богато и со витаминот К кој е познат по тоа што ги редуцира темните кругови околу очите. Исто така витаминот Е и омега 6 масни киселини се наоѓаат во составот на маслото и заедно со витаминот К ја негуваат кожата дозволувајќи на сите овие состојки длабоко да навлезат во кожата, дури и до крвните садови.
Поради присуството на витаминот Е во комбинација со незаситените масти ова масло е погодно како заштита од штетното УВ зрачење.

Отстранува болка, предизвикана од реума доколку се масира на болното место.
Доволни се неколку капки масло нежно нанесени на вашето лице или телото со правење кружни движења со раката.

Во козметиката, Хунза маслото е високо ценето поради неговите корисни својства за кожата; допринесува за мекост, еластичност и заштита. Особено е погодно за оние кои страдаат од сува кожа, бидејќи го стимулира производството на себум, со што се регулира хидролипидниот филм, кој е од суштинско значење за здравјето на епидермисот.
Присуството на фитостероли овозможува зајакнување на микроциркулацијата на кожата и обезбедува благотворно и заштитно дејство против штетните УВ зраци. Во козметичката употреба маслото е исто така совршено за оние со чувствителна кожа: тоа е масло кое ја штити кожата на лицето од еколошките бактерии и од постојаните климатски фактори, како што се високата топлина или ладното време кои можат да ја оштетат кожата.
Слаткото масло може да се користи и како природна анти-акни терапија; длабоко ја навлажнува кожата и се бори против слободните радикали, спречувајќи ги природните знаци на стареење.

Содржина

Начин на употреба
Хунза маслото од слатки семки од кајсии се препорачува за внатрешна или надворешна употреба, особено за деца до 12 години, бремени жени и доилки.

 • Деца: благото масло од кајсија им се дава на децата од првите денови од нивното раѓање. Покрај тоа, по капење, новороденчињата се масираат за поголема заштита на кожата, особено во зимскиот период, за одржување на телесната температура на нормални нивоа. Масажа со масло по капење има сличен ефект дури и во лето.
 • Внатрешна употреба: 5 до 10 капки масло, разредено во млеко или сок од природно овошје во шишето пред да заспие.
 • Надворешна употреба: неколку капки на рацете и нежно масирајте додека маслото не се апсорбира. Маслото се апсорбира многу лесно и не ја остава кожата мрсна.

Орална употреба: Хунза маслото, за разлика од сите останати масло од семки од кајсии, е 98% чист екстракт без дополнителни состојки, што го прави уникатен и многу вреден производ. Затоа препорачуваме да го користите орално без користење на метални лажички за да се избегне оксигенација. Маслото консумирајте го преку пластична или дрвена лажичка.

Надворешна употреба: Хунза маслото има смирувачки ефект врз иритирана или воспалена кожа. Погодно е за сите кожни заболувања и ја забрзува регенерацијата на кожата и клетките.
Маслото содржи линолеинска киселина која што е корисна за цврста и тонизирана кожа. Витамините А и Е превенираат од стареење. 
Ова масло е богато и со витаминот К кој е познат по тоа што ги редуцира темните кругови околу очите. 

Отстранува болка, предизвикана од реума доколку се масира на болното место. Доволни се неколку капки масло нежно нанесени на вашето лице или телото со правење кружни движења со раката.

Чување: на температура до 25 °C, во добро затворено шише, заштитено од светлина.
Несакани ефекти од користењето на Хунза маслото досега не се забележани.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се