MARNYS Л-карнитин 2000 мг, 20 шишенца

marnys l carnitine 2000 mg karnitin
MARNYS Л-карнитин 2000 мг, 20 шишенца
1.321,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
042107C
favorite_border

Опис на производот

L-CARNITINE

  • Додаток на исхрана со засладувач
  • 2000 мг раствор за перорална употреба

Природно соединение кое може да се синтетизира во телото, од есенцијалните амино киселини лизин и метионин или да се внесе преку исхраната. Се складира главно во скелетните мускули, но исто така се наоѓа во плазмата (иако во многу помали концентрации).

Функција и дејство на Л-карнитинот:

  • Ја стимулира активноста на мускулните влакна од тип 1, кои произведуваат висока оксидација и толерантност на замор
  • Ја оптимизира нервната спроводност, генерирајќи висок капацитет за контракција на мускулите
  • Ја намалува болката во мускулите и воспалението, поради пониското производство на лактат
  • Го намалува оштетувањето на мускулното ткиво за повеќе од 40%
  • Ја зголемува толерантноста на замор (12 оценети параметри се подобрени во однос на хроничен замор според различни клинички размери)
  • Го штити интегритетот на мускулното ткиво и контрактилната функција

За возрасни и деца од 12 годишна возраст. 

Пакување: 20 шишенца х 11 мл

Содржина

Состав (во 11 мл):

     %ПДВ*
Л - карнитин 2000 мг /

*препорачано дневно внесување

Состојки: дејонизирана вода, Л-карнитин тартарат, сок од портокал од концентриран прашок (7%), регулатор на киселост (дикалиум фосфат), конзерванс (калиум сорбат) и засладувач (сукралоза).  

Пакувано во заштитена атмосфера.

Употреба: едно (1) шишенце на ден, пред појадок. Протресете добро пред употреба.

Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за балансирана исхрана. Да не се надминува препорачаната дневна доза.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се