PHARMAVITAL Б-комплекс Форте гранули, 70 г

PHARMAVITAL Б-комплекс Форте гранули, 70 г
119,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
034423C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Б-Комплекс Форте витамински прашок со вкус на какао.

  • За деца од 1+ годишна возраст 

Претставува вкусна дополна на исхраната со витамини од Б групата. Б-Комлекс Форте е наменет за деца и за возрасни за подмирување на дневните потреби на организмот за витамини од Б групата како и нивно надополнување при недостаток во исхраната.
Витамините од Б групата имаат значајна улога во одржување на метаболитичките процеси потребни за нормално функционирање на организмот:

  • Витамин Б6, придонесува за одржување на нормална функција на имуниот систем
  • Витамин Б1, витамин Б2 и ниацин, придонесуваат за нормален енергетски метаболизам
  • Пантотенска киселина придонесува за нормален ментален перформанс

Б-Комлекс Форте е посебно наменет за:

  • Деца во период на раст и развој
  • Состојби на зголемена потреба од витамини од Б групата при физички и психички напор на пример кај спортисти и ученици
  • Состојби на зголемена потреба од витамини од Б групата при одредени состојби на организмот на пример диета, прекумерна консумација на алкохол, проблеми со кожата, рековалесценти, при акутни и хронични заболувања
  • Лица со слаб апетит
  • При истовремена употреба на антибиотици
  • Постари лица

Пакување: 70 г

Содржина

Состав: 3.5 г прашок содржи:                            ПДВ*
Витамин Б1                                        3 мг            273%
Витамин Б2                                        2 мг            143%
Витамин Б6                                        2 мг            143%
Ниацин                                               20 мг           125%
Пантотенска киселина                   3 мг              50%
*препорачано дневно внесување
Состојки: инулин, калциум карбонат, какао во прав, арома, никотинамод, засладувачи (сукралоза, ацесулфам К), тиамин мононитрат, калциум пантотенат, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин.

Употреба: деца над 1 година и возрасни: 1 (една) кафена лажичка на ден.
Една рамна кафена лажичка содржи 3.5 г прашок.
Растворете го прашокот во вода или млеко и испијте го.  

 

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се