SOLGAR Амино 75 мг, 30 капсули

SOLGAR Амино 75 мг, 30 капсули
915,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048505C
favorite_border

Опис на производот

Амино 75 е комбинација од 8 есенцијални аминокиселини, сите во концентрација од 75 мг, во форма лесно абсорблива во организмот.

Целосен спектар на основните структурни елементи на протеините:

  • Леуцинот го поттикнува зголемувањето на мускулното ткиво и регулирање на нивото на шеќер во крвта
  • Изолеуцинот е хомолог на леуцинот и има исти својства, учествува во продукција на хемоглобинот, и е особено важен во развојот на децата
  • Лизин одржува оптимално ниво на холестерол и го регулира метаболизамот на мастите
  • Метионин е во групата аминокиселини што содржат сулфур, тие се неопходни за создавање раскавично ткиво
  • Фениланин е важен за функцијата на мозокот и функцијата на штитната жлезда. Недостатокот предизвикува слаб апетит, пад на енергијата, депресија и послаба меморија
  • Треонин е есенцијална аминокиселина делува на имунолошкиот систем, неопходна за здравјето на кожата, коските, косата, и го спречува таложењето на маснотии во црниот дроб
  • Валинот има улога во развојот, регенерацијата и издржливоста на мускулното ткиво
  • Хистидин е важен за транспортот на неуротрансмитерите во мозокот и за одржување на здравјето на мускулните клетки. Недостатокот на оваа киселина може да предизвика појава на артритис како и послаб имунитет

Пакување: 30 растителни капсули

Состојки:

Секоја растителна капсула содржи:

Л-лизин (како ХЦЛ ) (слободна форма)    75 мг
Л-леуцин (слободна форма)          75 мг
Л-фенилаланин (слободна форма)  75 мг
Л-валин (слободна форма)        75 мг
Л-метионин (слободна форма)    75 мг
Л-хистидин (слободна форма)    75 мг
Л-изолеуцин (слободна форма)        75 мг
Л-треонин (слободна форма)  75 мг
Обвивка на растителната капсула - хидроксипропилметил целулоза  75 мг

Производот не содржи: глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, засладувачи, вештачки ароми или бои.

Погодно за вегани.

Употреба: како додаток на исхрана за возрасни, земете по една (1) растителна капсула на ден, со сок или вода, помеѓу оброците или како што Ви препорачал Вашиот лекар.
Ако сте бремени, доите, земате некои лекови или имате било каква медицинска состојба консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се