SOLGAR Б-комлекс со витамин Ц, 100 таблети

SOLGAR Б-комлекс со витамин Ц, 100 таблети
975,00 ден.
5
Просек: 5 (1 мислење)
Категорија
Бренд
Шифра
048658C
favorite_border

Опис на производот

VITAMIN B-COMPLEX WITH VITAMIN C на Solgar е производ кој помага при состојби на стрес на организмот.

Содржи комплекс на Витамини од Б групата (пантотенска киселина, ниацин, тиамин, витамин Б6, рибофлавин, Д биотин, фолна киселина и витамин Б12) во комбинација со холин и иноситол.

  • Ниацин, Тиамин, Витамин Б6, Биотин и Витамин Б12 придонесуваат во одржување на нормална психичка функција.
  • Ниацин, Тиамин, Витамин Б6, Витамин Б2,Биотин и Витамин Б12 придонесуваат за нормална функција на нервниот систем.
  • Пантотенска киселина, Ниацин, Тиамин, Витамин Б6, Витамин Б2, Биотин и Витамин Б12 придонесуваат за обезбедување на енергија потреба за нормален метаболизам.
  • Пантотенска киселина, Ниацин, Витамин Б6, Витамин Б2, Биотин и Витамин Б12 придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста.
  • Пантотенска киселина придонесува за нормални ментални перформанси.
  • Холин и иноситол придонесуваат за нормална когнитивна функција и нормална функција на нервниот систем

Дополнително производот содржи Витамин Ц и хербална мешавина кои придонесуваат за одржување на нормална функција на имунолошкиот систем, кој е особено подложен на влијанието на стресот.

Пакување: 100 таблети

Содржина

Состав:

Две (2) таблети содржат:   

    %ПДВ*
Тиамин (витамин Б1, како тиамин мононитрат)     10 мг 909
Рибофлавин (витамин Б2) 10 мг 714
Ниацин (витамин Б3, како никотинамид) 100 мг 25
Пантонтенска киселина (витамин Б5, како Д-пантотенат, калциум) 100 мг 1667
Витамин Б6 (како пиридоксин хидрохлорид)  10 мг 714
Витамин Б12 (како цијанокобаамин)   25 мкг 1000
Фолна киселина (како птероилмоноглутаминска киселина)    100 мкг 50
Витамин Ц (како калциум аскорбат)   500 мг 625
Холин (како битартарат)  41 мг  
Д-биотин     25 мкг 50
Иноситол 100 мг  
Прашок од природно потекло 5 мг  
Целулозна гума    
Хербална мешавина (Кафена морска алга (Asophyllum nodosum), Алфалфа (Medicago sativa) лист и стебло, ацерола (Malpighia glabra), овошен екстракт, магдонос (Petroselinum cripum) лист, воден крес (Nasturtium officinale) лист, шипинка (Rosa canina) плод    
Средство против стврднување - силикон диоксид, растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат    
Средство за зголемување на волуменот - микрокристална целулоза, малтодекстрин, хидроксипропилметил целулоза    
Средство за глазирање - хидроксипропилметил целулоза, растителен глицерин (од масло од семка од палма и кокосово масло)    

*препорачано дневно внесување
 
Производот не содржи: додадени шеќери, сол и скроб, не содржи глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, вештачки ароми.

Погодно за вегани.

Употреба: За возрасни, земете по две (2) таблети на ден, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Мислења на потрошувачи

dankageorg5
5
топ производ
Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се