SOLGAR Формула ВМ-2000, 30 таблети

SOLGAR FORMULA VM-2000
SOLGAR Формула ВМ-2000, 30 таблети
779,00 ден.
5
Просек: 5 (1 мислење)
Бренд
Шифра
048665C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Формула ВМ-2000 на Solgar претставува производ богат со антиоксиданси, балансирана формула на мултивитамини и минерали со висока потентност.

Формула ВМ-2000 е производ наменет за подобрување на благосостојбата и виталноста на телото, помош при справување со стресот, намалување на оксидативниот стрес на клетките и зајакнување на имунитетот и способноста на организмот во борбата против слободните радикали, зголемена апсорпција на микронутриенти и обезбедување на енергија во организмот.

Производот содржи 10 мг железо во форма на бисглицинат. Вообичаено некои производи со железо предизвикуваат гастроинтестинална иритација и ефекти на констипација. За разлика од нив FORMULA VM-2000 содржи уникатна форма на железо бисглицинат специјално формулирана со цел зголемена апсорпција и со тоа полесно прифатливост од организмот.

Секоја поедниечна состојка во состав на производот FORMULA VM-2000 има значаен придонес во организмот:

  • Железото придонесува за нормална когнитивна функција и нормален транспорт на кислород во телото
  • Железото и Витамините Б2, Б9 и Б12 придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста
  • Витамин Ц е есенцијален за нормално функционирање на имунолошкиот систем
  • Витамините Ц, Е и бета каротен, придонесуваат во борбата против слободните радикали
  • Фолната киселина придонесува за нормална функција на црвените крвни клетки
  • Бакарот и цинкот придонесуваат за заштита на клетките од оксидативен стрес

Пакување: 30 таблети

Содржина

Состав:

Две (2) таблети содржат:  

    %ПДВ*
Тиамин (витамин Б1, како тиамин мононитрат)     100 мг 9091
Рибофлавин (витамин Б2) 100 мг 7143
Ниацин (витамин Б3, како никотинамид) 100 мг 625
Пантонтенска киселина (витамин Б5, како Д-пантотенат, калциум) 100 мг 1667
Витамин Б6 (како пиридоксин хидрохлорид)  100 мг 7143
Витамин Б12 (како цијанокобаламин)   100 мг 4000
Фолна киселина (како птероилмоноглутаминска киселина)  400 мкг 200
Витамин Ц (како калциум аскорбат)   300 мг 375
Витамин Д2 (400 ИЕ, како ергокалциферол)     10 мкг 200
Витамин Е (200 ИЕ, како Д-алфа токоферил ацид сукцинат)     134 мг 1117
Калциум (како аскорбат, бисглицинат, карбонат)  64 мг 8
Магнезиум (како оксид, цитрат, бисглицинат) 32 мг 9
Железо (како бисглицинат)  10 мг 71
Цинк (како оксид, бисглицинат)   15 мг 150
Манган (како глуконат, бисглицинат) 2 мг 100
Бор (како борна киселина) 1 мг  
Бакар (како глуконат, бисглицинат)  1500 мкг 150
Јод (како калиум јодид)  150 мкг 100
Селен (како Л-селенометионин)    25 мкг 45
Хром (како пиколинат, не содржи квасец)  25 мкг 63
Холин (како битартарат)  41 мг  
Бетаин хидрохлорид 25 мг  
Соја лецитин  20 мг  
Л-орнитин хидрохлорид 6 мг  
Д-биотин     100 мкг 200
Иноситол 100 мг  
Каротеноидна мешавина 13 мкг  
Природен извор на бета-каротен  5 мг  
Таурин   5 мг  
Л-глутатион 5 мг  
Изолиран протеин од соја, прашок 200 мг  
Хранлива/растителна база во прашок - Алфалфа (Medicago sativa) лист и стебло, шипинка (Rosa canina) плод, цитрусен биофлавоноиден комплекс, рутин, овесни влакна, сибирски женшен (Eleutherococcus senticosus) корен, кинеска ангелика (Angelica sinensis) корен, Echinacea purpurea корен, спирулина, бразилски женшен-сума (Pfaffia paniculata) корен, воден крес (Nasturtium officinale) лист, магдонос (Petroselinum crispum) лист и стебло, хисперидин комплекс, гуар гума (Cyamosis tetragonoloba) семе 260 мг  
Целулозна гума    
Средства против стврднување-растителна стеаринска киселина, силикон диоксид, растителен магнезиум стеарат    
Средства за зголемување на волуменот-микрокристална целулоза, алгинат, скроб од грашок, хидроксипропилметил целулоза, дикалциум фосфат, манитол, лимонска киселина     
Средства за глазирање-хидроксипропилметил целулоза, растителен глицерин (од масло од семка на палма и кокосово масло)    
Боја-рибофлавин     

*препорачано дневно внесување, заштитена трговска марка на Albion International, Inc.

Производот не содржи: додадени шеќери и не содржи сол, не содржи глутен, пченица, млечни производи, квасец, конзерванси, вештачки ароми или вештачки бои.

Погодно за вегани.

Употреба: За возрасни земете по две (2) таблети дневно, по можност со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.  

Мислења на потрошувачи

kitanovska.viki
5
Најдобар производ!!!
Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се