SOLGAR Витамин Д3 2200 ИЕ, 50 капсули

SOLGAR Vitamin D3 2200 IU 50 vegetable capsules rastitelni kapsuli
SOLGAR Витамин Д3 2200 ИЕ, 50 капсули
917,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048663C
favorite_border

Опис на производот

Витамин Д3 2200 ИЕ е граничен производ наменет за одржување на здравјето на коските и забите и поддршка на имунолошкиот систем на организмот. Една растителна капсула содржи 55 мкг витамин Д3 односно 2200 ИЕ во форма на холекалциферол.

Витаминот Д придонесува за:

  • Нормална апсорпција и искористување на калциумот и фосфорот и со тоа придонесува во одржување на здравјето на коските и забите
  • Одржување на нормално ниво на калциум во крвта
  • Нормална функција на имунолошкиот систем
  • Нормална мускулна функција
  • Нормална функција на нервниот систем
  • Нормална функција на штитната жлезда

Пакување: 50 растителни капсули

Производител: Solgar, Inc. Leonia, N.J. за Solgar (U.K.), Herts, HP23 5PT 

Содржина

Состав:

Секоја таблета содржи:

Витамин Д3 55 мкг (2200 ИЕ како холекалциферол), %ПДВ* 1100

*препорачано дневно внесување

Останати состојки: средство за зголемување на волуменот: микрокристална целулоза, малтодекстрин, етил целулоза, растителна капсула, обвивка: хидроксипропилметил целулоза, средство против стврднување: растителен магнезиум стеарат.

Производот не содржи: додадени шеќери, не содржи сол и скроб, не содржи глутен, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, вештачки ароми или бои.

Погодно за вегетаријанци.

Употреба: по една (1) растителна капсула на ден, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар.

Мерки на претпазливост: Да не се надминува препорачаната дневна доза. Производот не треба да се користат како замена за разновидна балансирана исхрана и за здрав начин на живот. Во случај на пречувствителност на било која од состојките на производот, престанете со употреба на производот. Ако сте бремени или доите, консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот. Ако земате некои лекови или имате било каква медицинска состојба консултирајте се со Вашиот лекар пред употреба на производот.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Консултирајте се со Вашиот лекар, ако сте употребиле повеќе од препорачаното. Ако сте пропуштиле доза, земете ја наредната и продолжете со вообичаено дозирање. Не земајте двојна доза за да ја надоместите пропуштената. 

Да се чува на места недостапни за деца. 
Да се чува на собна температура.
Да не се користи после рокот на употреба што е назначен на пакувањето.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се