SPATONE Феротон јаболко, 14 кесички

SPATONE Феротон јаболко, 14 кесички
698,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Шифра
043837C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Ferrotone е производ кој во својот состав содржи железо. Тој е микроелемент потребен за правилно одвивање на различни процеси во организмот - нормално формирање на црвени крвни зрнца и хемоглобин, пренос на кислород во телото, нормална функција на имунолошкиот систем. Железото придонесува за нормален енергетски метаболизам и за намалување на чувството на замор.

Железото во Ferrotone лесно се вари и е со многу подобра толеранција, а додатокот на витамин Ц го зголемува неговото апсорбирање.

Се дава при состојби на дефицит на железо:

  • Бремени жени
  • Жени во репродуктивна возраст со тежок менструален циклус
  • Спортисти
  • Вегетаријанци (особено вегани)
  • Тинејџери
  • Мали деца
  • Возрасни (над 60 години)

Пакување: 14 кесички

Содржина

Состав: во 1 мл се содржи 0.21 мг двовалентно железо во форма на железен сулфат. Една кесичка од 25 мл содржи 5 мг на ниско дозирано железо.

Содржи природен сок од јаболко и 80 мг витамин Ц кој овозможува подобра ресорпција на железото.

Употреба: 1 кесичка дневно е доволна да осигура препорачана дневна доза на железо и тоа за жени 2 мг, мажи и деца 1-1.5 мг.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се