SUPERDIET Био квасец од црвен ориз, 150 капсули

SUPERDIET Био квасец од црвен ориз, 150 капсули
1.558,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
020655C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Био квасецот од црвен ориз (Monascus purpureus), е микроскопска габичка која се расте на оризот и доведува до негова ферментација. Има карактеристична црвена боја. Како резултат на ферментацијата се добива Моноколин К. Овој квасец содржи црвени пигменти на кои всушност се должи црвената боја на оризот. Црвениот ориз се споменува и во старата  кинеска фармакопеа на медицински билки и храна, каде се посочува дека е добар за дигестијата и ревитализација на крвта.

  • Ферментиран црвен ориз ја намалува синтезата на ендогениот холестерол благодарејќи на содржината на монаколин К кој е природен статин
  • Монаколин К од црвениот ориз придонесува за одржување на нормални концентрации на LDL - холестерол во крвта

Што е холестерол?

Холестеролот е вид на липид кој организмот го создава во црниот дроб и се внесува со исхраната. Тој е природна компонента во крвта, но само во одредени физиолошки концентрации. Зголемените концентрации на холестерол во крвта се опасни за здравјето и претставува еден од ризик факторите за болести на срцето и крвните садови, инфаркт и мозочен удар.

Квасец од црвен ориз е наменет за возрасни лица со зголемени концентрации на холестерол.

Пакување: 150 капсули

Содржина

Состав:

Една (1) капсула содржи:

         ПДВ*
Квасец од црвен ориз (Monascus purpureus)    208 мг  /
од кој - монаколин К   3 мг /

*препорачано дневно внесување

Состојки:
- квасец од црвен ориз*
- скроб од ориз*
- капсула од хидроксипропилметил целулоза
Состојки од органско производство. 

 
Употреба: се препорачува максимум по една (1) капсула на ден.

Предупредување: Производот е наменет за возрасниод 18 до 70 години. Консултирајте се со лекар и направете ги сите потребни прегледи пред да го употребите производот. Производот не треба да се користи за време на бременост и доење.
Не се препорачува во случај на истовремена употреба на лекови особено лекови за намалување на нивото на липиди и холестерол (пр.статини, фибрати).

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се