МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

Ашваганда: Античка тајна за современиот стрес и за подобар имунитет

Денес наоѓањето природни начини за поддршка на нашето здравје и благосостојба е поважно од кога било. Еден таков подарок од природата е ашвагандата, моќен адаптоген кој со векови се користи во традиционалната ајурведска медицина. Ашвагандата се појавува како ваш велнес сојузник, нудејќи пат до виталност и смиреност. Таа се прилагодува на вашите единствени потреби. Таа не е лек кој одговара на сите, туку претставува персонализирано решение за вашата благосостојба. 

Ајде да тргнеме на патување за да ги откриеме тајните на овој древен лек и да истражиме како може да го трансформира вашиот живот.

За што е корисна ашвагандата?

Ашваганда, научно позната како Withania somnifera, често се нарекува „индиски женшен“ поради нејзините подмладувачки својства. Има широк спектар на придобивки, што ја прави вреден додаток во вашата дневна рутина за здравје:

ashwagandha 2

1. Природно решение за намалување на стресот

Балансирањето помеѓу работата, семејството и личните обврски може да влијае на менталната и физичка благосостојба. Ашвагандата дејствува како природно решение за борба против стресот и промовирање на релаксација. Бројни студии ги истражувале својствата на ашвагандата за ослободување од стрес кои произлегуваат од нејзината способност да го регулира кортизолот, примарен стрес хормон во телото. Со модулирање на нивото на кортизол, ашваганда му помага на телото поефикасно да се прилагоди на стресните фактори.1

По што се разликува ашвагандата од другите фармацевтските опции за намалување на стресот?

Она што ја издвојува ашвагандата е нејзиниот нежен и холистички пристап за намалување на стресот. За разлика од некои фармацевтски опции, ашвагандата не предизвикува поспаност и не предизвикува зависност. Без разлика дали се справувате со притисокот на напорната работа, предизвиците на секојдневниот живот или стресните фактори на глобалната пандемија, ашвагандата може да биде ваш сојузник во одржувањето на менталната и емоционалната благосостојба. 

2. Зајакнат имунитет со ашваганда: природна одбрана 

Зајакнете го вашиот имунитет природно, со ашваганда посебно пред сезона на грип и настинки. Таа е вашиот партнер во спречувањето на болести и инфекции. Ашвагандата нуди холистички пристап за зајакнување на имунитетот и подобрување на способноста на телото да се бори против болестите и инфекциите.2

Ашваганда го поддржува имунитетот преку различни механизми:

 • Го стимулира производството на бели крвни зрнца (леукоцити), одбрана на телото против патогени
 • Нејзината висока концентрација на антиоксиданси, вклучително и со анолиди, помага да се неутрализираат слободните радикали и да се намали оксидативниот стрес, кој може да го ослабне имунолошкиот систем
 • Хроничниот стрес го ослабува имунолошкиот систем, а со намалување на стресот, ашвагандата помага да се одржи имунитетот

ashwagandha

3. Избалансирани хормони со ашваганда: природен хармонизирач на хормоните

Хормоналната рамнотежа игра витална улога во целокупното здравје и благосостојба. Нерамнотежата на хормоните може да доведе до низа здравствени проблеми, вклучително и промени во расположението, неправилни менструации и проблеми со плодноста. Еден од клучните механизми преку кои ашвагандата помага во хормоналната рамнотежа е преку влијанието на ендокриниот систем.3

Еве како Ашваганда може да помогне во балансирање на хормоните:

 • Адаптогените својства на ашваганда помагаат во намалување на нивото на стрес, индиректно помагајќи во регулирањето на хормоните
 • Може да ја поддржи здравата функција на тироидната жлезда, што е од суштинско значење за регулирање на метаболизмот и производството на енергија
 • Помага во регулирањето на кортизолот, примарен хормон на стрес во телото. Високото ниво на кортизол може негативно да влијае на хормоните како инсулинот и естрогенот
 • Кај жените, ашвагандата може да придонесе за редовни менструални циклуси со модулирање на нивото на хормоните, што може да биде особено корисно за оние со нередовни менструации
 • Со промовирање на хормоналната рамнотежа, ашвагандата може да помогне во плодноста и репродуктивното здравје

ashwagandha

4. Зголемена енергија со ашваганда: негување на вашата внатрешна виталност

Во свет кој бара постојана енергија и фокус, многу поединци се борат со замор, ниска издржливост и ментална исцрпеност. Ашваганда, нуди природно и сеопфатно решение за зголемување на нивото на енергија и подобрување на виталноста.4

Дејство на ашвагандата во зголемување на енергијата:

 • Адаптогените својства на ашвагандата му овозможуваат на телото подобро да се справи со стресот, намалувајќи го одливот на енергија предизвикан од хроничен стрес
 • Може да ја зајакне физичката издржливост што ја прави корисна за спортистите и поединците кои сакаат да ги подобрат своите перформанси во вежбањето
 • Mоже да доведе до подобар квалитет на сон што значително придонесува за повисоко ниво на енергија во текот на денот, поголем фокус и намалување на анксиозноста
 • Ефектите на ашваганда за регулирање на хормоните можат да помогнат во решавањето на основните причини за замор

ashwagandha 5

Дали е безбедно да се зема ашваганда секојдневно?

Ашвагандата е генерално безбедна за повеќето луѓе кога се зема во препорачаните дози. Сепак, неопходно е да се консултирате со здравствен работник пред да додадете нов додаток во вашата дневна рутина, особено ако сте бремени, доите, ако земате лекови особено седативи или лекови кои влијаат на нивото на шеќер во крвта или имате некои други здравствени проблеми, или имате некои автоимуни болести (ашвагандата може да ја подобри имунолошката функција, што може да ги влоши автоимуните состојби)

Заклучок

Ашвагандата не е само билка, таа е начин на живот. Се работи за наоѓање на вашата внатрешна смиреност, зајакнување на вашиот имунитет, наоѓање спокојство во хаосот. Без разлика дали имате 20 или 80 години.

Ашваганда е вашиот клуч за природна виталност, може да ви помогне да се борите против стресот, да го зајакнете имунитетот и да ја подобрите вашата целокупна благосостојба. Вклучувањето во вашата дневна рутина, заедно со избалансирана исхрана и редовно вежбање, може да биде проактивен чекор кон хормонална хармонија, поздрав и подинамичен живот. Не се работи само за справување со болестите кога ќе се појават, туку и за поттикнување на трајна благосостојба преку поддршка на природните регулаторни системи на вашето тело, градење на отпорност за подобро да се издржат здравствените предизвици, негување на вашата внатрешна виталност, за да можете да му пристапите на секој ден со ентузијазам и енергија. Таа е безвременски еликсир погоден за сите возрасти. Без разлика дали барате виталност во вашата младост или грациозно стареење, таа ве покрива. Сето ова ја прави ашвагандата вредна компонента на холистичката велнес стратегија за живот исполнет со здравје и среќа.

Подготвени сте да ги искусите придобивките од Ашваганда?

Пронајдете го совршениот производ со ашваганда за вашите потреби. Прегрнете ја виталноста денес!

kupi sega

ashwagandha

Референци:

1. Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian Journal of Psychological Medicine, 34(3), 255–262.

2. Mishra, L. C., Singh, B. B., & Dagenais, S. (2000). Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): A review. Alternative Medicine Review, 5(4), 334-346.

3. Panda, S., & Kar, A. (1999). Changes in thyroid hormone concentrations after administration of ashwagandha root extract to adult male mice. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 51(11), 135-138.

4. Choudhary, D., Bhattacharyya, S., & Joshi, K. (2017). Body Weight Management in Adults Under Chronic Stress Through Treatment With Ashwagandha Root Extract: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, 22(1), 96–106.