МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

Гумени вегански мечиња

Состојки:
За безбојни гумени мечиња
-1 шојла сок од јаболко
- 2 супени лажици сируп од агаве
- 2 супени лажици агар агар во прав

Зелени гумени мечиња
- Прстофат спанаќ
- 1 шолја сок од јаболко
- 2 супени лажици сируп од агаве
- 2 супени лажици агар агар во прав

Портокалови гумени мечиња
- Лупен портокал
- 1 шолја сок од јаболко
- 2 супени лажици сируп од агаве 
- 2 супени лажици агар агар во прав

Виолетови/црвени гумени мечиња
- ½ шолја боровинки
- 1 шолја сок од јаболко
- 2 супени лажици сируп од агаве
- 2 супени лажици агар агар во прав

Подготовка:

1. Најпрво ставете ги калапчињата кои ќе ги користите во фрижидер, за да можат бонбоните да се наместат побрзо.

2. Измешајте ги овошјата/зеленчуците со сокот од јаболка во блендер додека не се добие мазна смеса.

3. Со цедалка и со притискање со лажицата исцедете го целиот сок од смесата.

4. Во мал сад измешајте ја исцедената течност заедно со агавето и агар агарот.

5. Ставете ја смесата да се вари со постојано мешање додека не зоврие. Мешајте упорно за да не се создадат грутки.

6. Тргнете ја мешавината од оган и оставете ја да се олади. Потоа, со помош на капалка исполнете ги калапите со течноста и ставете ги во фрижидер околу 30 минути до 1 час.

7. Извадете ги бонбоните од калапчињата и уживајте!