МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

Црвена посна чорба со леќа

 Црвена топла трпеза. Лесен и брз, а сепак здрав оброк за зимските денови. За екстра затоплување додадете лут зачин.

Состојки:

Red lean stew with lentils, corba od crvena leka

Начин на подготовка:

Во загреано тенџере со масло се пржи кромидот до омекување. Потоа се додаваат исечканиот лук и доматното пире за состојките да се соединат. Следно ги додавате компирот и морковот, а по 2 минути црвената леќа, на крај ја додавате готовата супа од зеленчук 500 мл. Ја мешате  и оставате чорбата да се свари околу 30тина минути. Потоа ги вадите морковот и компирите и ги блендирате/пасирате во густа смеса која ја враќате во тенџерето. На крај ги додавате зачините и оставате да се соедини уште 5 минути. Ја послужувате во топла варјанта за стоплување во зимските денови. Совршено одговара со сите сезонски салати!