NOVALAC 1 Млечна формула (0-6 м) 400 г

NOVALAC 1 Млечна формула (0-6 м) 400 г
513,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
052553C
favorite_border

Опис на производот

Novalac 1 е млечна формула наменета за посебна нутритивна употреба за доенчиња од раѓање до 6 месеци, доколку мајката не дои. После 6 месечна возраст препорачуваме преминување на Novalac 2 последователна формула за доенчиња. Novalac 1 е дел од широката палета на производи кои се посебно прилагодени за задоволување на нутритивните потреби на доенчиња.

  • Со витамини и минерали
  • Со омега 3&6

Пакување: 400 г

Содржина

Употреба

Вообичаено дозирање на млечната формула Novalac 1:

Возраст (месеци) 0-1 1-2 2-4 4-6
Број на оброци на ден 6 5 5 4
Број на дозерки за подготвување на еден оброк 3 4 5 7
Количина на вода (мл) 90 120 150 210

До врв наполнета и израмнета мерица содржи 4,3 гр млечна формула Novalac 1.
Една доза растворете во 30 мл вода.

ПРЕД ПОДГОТОВКА НА СЕКОЈ ОБРОК ИЗМИЈТЕ ГИ РАЦЕТЕ.

  1. Шишенцето и капачето со цуцлата превријте ги во вода. Нека вријат барем 5 минути.

  2. Водата за припремање на оброкот превријте ја во покриен сад. Нека врие барем 5 минути.

  3. Водата во садот оладете ја до 40°C и ставете ја во шишенцето.

  4. Во шишето ставете го препорачаниот број на мерици млеко.

  5. Шишенцето затворете го и добро измешајте за прашакот потполно да се раствори.

  6. Подготвениот оброк оладете го да стане млак (37°C) односно додека на кожата не осетите ни топло ни ладно.

Предупредување: Mајчиното млеко е најдобрата храна за дооенчиња. Млечните формули се употребуваат само по препорака на стручно лице од областа на медицината, фармацијата, исхраната или друго стручно лице кое е одговорно за грижа на мајката и детето.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се