NESTLÉ Nan Comfortis 1 Почетна формула за новороденчиња, 800 г

NESTLÉ Nan Comfortis 1 Почетна формула за новороденчиња, 800 г
1.109,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
049214C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

 • Nan Comfortis 1 почетна формула за доенчиња
 • Производот е погоден за посебна нутритивна потреба на доенчињата од нивното раѓање кога не се дојат или се дохрануваат

Единствена комбинација на состојки:

 • Оптимизирани протеини во зависност од возраста, како во квантитативен, така и во квалитативен поглед
 • Содржи DHA во согласност со делегираната уредба на Европската комисија (ЕУ) 2016/127.
 • Само лактоза - лактозата е единствениот присутен јаглехидрат во Nan Comfortis 1

Нето-тежина: 800 г

Содржина

Состојки: деминерализирани белковини од сурутка, обезмастено млеко, растителни масла (сончогледово масло богато со олеинска киселина, масло од репка со ниска содржина на ерука киселина, сончогледово масло), лактоза, олигосахариди (галакто-олигосахариди, фрукто-олигосахариди), минерали (калциум-цитрат, калиум-цитрат, калиум хидроксид, магнезиум-хлорид, калиум хлорид, натриум-фосфат, натриум-хлорид, калциум-хидроксид, железо-сулфат, цинк-сулфат, бакар-сулфат, манган-сулфат, калиум-јодид, натриум-селенат), рибино масло, масло од Motierella alpina.

- Емулгатор: соја лецитин, холин битартарат, амино киселини (L-фенилаланин, L-хистидин)

- Регулатор на киселост: лимонска киселина, витамини {Ц (натриум-L-аскорбат), Е (DL-алфа токоферил ацетат), ниацин (никотинамид), пантотенска киселина (калциум D-пантотенат), B1 (тиамин мононитрат), А (ретинил ацетат), B2 (рибофлавин), B6 (пиридоксин хидрохлорид), фолат (фолна киселина), К (филохинон), D (холекалциферол), D-биотин, B12 (цијанокобаламин)}

-Lactobacillus reuteri** култура, таурин, инозитол, нуклеотиди {цистидин 5-монофосфат (CMP), уридин 5-монофосфат (UMP), аденозин 5-монофосфат (AMP), гуанозин 5-монофосфат (GMP)}, L-карнитин

Lactobacillus reuteri** култура DSM17938 по лиценца од Biogaia AB.

Подготовка на оброкот за Вашето бебе: 

 1. Измијте ги добро рацете пред да почнете со подготовка
 2. Измијте ги сите делови на шишето додека не исчезнат трагите од млеко
 3. Варете ја водата за пиење и оставете да се излади додека не стане млака (40°C)
 4. Прво ставете точно количество на вода во шишето. Потоа додате точно назначен број на рамни мерилки кој одговара на возраста на бебето, користете ја само мерилката од внатрешноста на кутијата
 5. Бидете сигурни дека мерилката е сува и вратете ја во кутијата. Добро затворете ја кутијата по секоја употреба и чувајте ја на ладно и суво место
 6. Затворете го и добро протресете го шишето додека не се раствори целосно млекото во прав

Табела на исхрана:

Возраст Претходно провриена вода (мл)* Број на порамнети мерилки** Број на оброци/ден
1-2 недели 90 3 6
3-4 недели 120 4 5
2 месеци 150 5 5
3-4 месеци 180 6 5
5-6 месеци 210 7 5

 

Внимание: непревриена вода, непревриени шишенца за бебиња или несоодветно разредување може да доведе до разболување на вашето бебе. Несоодветно складирање, ракување, мешање и хранење може негативно да влијае на здравјето на вашето бебе. Подгответе само едно шишенце по употреба. Нахранете го бебето веднаш по подготовката. Не го чувајте остатокот од формулата, фрлете го неискористениот дел.

Важна напомена: мајчиното млеко е најдобрата храна за доенчиња и доењето треба да продолжи на колку што е можно подолг период. Пред да одлучите да користите почетна формула за доенчиња, советувајте се со вашиот лекар. Nan Optipro 1 е почетна формула за здрави доенчиња, погодна за посебна нутритивна примена во исхраната на доенчињата, од нивното раѓање, кога не се дојат или се дохрануваат.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се