SOLGAR Цинк 50 мг, 100 таблети

SOLGAR Цинк 50 мг, 100 таблети
514,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048664C
favorite_border

Во моментов услугата за достава е достапна само во град Скопје

Опис на производот

Цинк таблетите претставуват формула со антиоксидативни карактеристики наменета за поддршка на имунолошкиот систем на организмот и одржување на здравјето на кожата. Една таблета содржи 50 мг цинк во форма на цинк глуконат. Цинкот е есенцијален минерал во траги значаен за бројни функции во организмот и компонента на голем број ензимски системи во организмот.

Цинкот придонесува за: 

  • Нормална функција на имунолошкиот систем
  • Одржување на здравјето на кожата
  • Одржување на нормален вид и вкус
  • Нормално создавање на колаген потребен за нормална функција на коските
  • Нормално формирање на ДНК и со тоа нормален раст на клетките
  • Нормално создавање и подвижност на сперматозоидите

Пакување: 100 таблети  

Состав:

Секоја таблета содржи:                                                                                                                  

    %ПДВ*
Цинк (како глуконат)  50 мг** 500
Средство за зголемување на волуменот - микрокристална целулоза    
Целулозна гума    
Средство против стврднување - растителна стеаринска киселина, растителен магнезиум стеарат    

*препорачано дневно внесување
**долготрајна употреба на оваа количина на цинк може да доведе до анемија
                       
Производот не содржи: глутен, додадени шеќери, не содржи сол и скроб, пченица, млечни производи, соја, квасец, конзерванси, засладувачи, вештачки ароми или бои.

Погодно за вегани.

Употреба: За возрасни, земете по една (1) таблета дневно, пожелно со оброк или како што Ви препорачал Вашиот лекар. Долготрајна употреба на оваа количина на цинк може да доведе до анемија.           

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се