GALENIKA Пантенол 5% крем, 30 г

Galenika Pantenol krem
GALENIKA Пантенол 5% крем, 30 г
162,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
048964C
favorite_border

Опис на производот

Декспантенол кој е активна состојка на кремот Пантенол, во организмот се трансформира во пантотенска киселина. Активниот облик на пантотенска киселина во ткивата е коензимот А.

Коензимот А е неопходен за метаболизмот на јаглехидратите, мастите и белковините и детоксикација на некои продукти на метаболизмот. На ниво на здрава кожа, овие процеси резултираат со зачувување на правилна функција, а кај оштетена или заболена кожа со стимулација на регенеративните процеси.

Пантенол кремот воспоставува природна влажност, мекост и еластичност на кожата.

Се применува за подобрување на епитeлизација и нега на кожата кај:

  • Повреди предизвикани од гребнатини и благи изгореници
  • Ублажување на тегобите настанати како последица на прекумерно сончање, триење или притисок на кожата
  • Иритација и јадеж, црвенило, пецкање и болка кај алергиски промени на кожата
  • Нега и регенерација на суви, испукани усни и сува и огрубена кожа на рацете
  • Нега и спречување на пукање на брадавици на дојки кај доилки
  • Помеѓу третман со лековити масти
  • Нега и регенерација на кожата оштетена поради нарушување на периферна циркулација на крвта
  • Нега и регенерација на кожата по бричење и депилација

Пакување: 30 г.

Содржина

Состав: Aqua, Petrolatum, Isopropyl Myristate, Glyceryl Stearate SE, Panthenol, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Methylparaben, Propylparaben.

Активна состојка: декспантенол 0.05 г во 1 г крем

Употреба: се нанесува на оштетена кожа 2-3 пати дневно во тенок слој и благо се втрива.

На доилките им се препорачува мачкање на брадавиците после секој подој.

Како козметички препарат се нанесува на претходно исчистена кожа, секоја вечер.

Само за надворешна употреба.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се