МОМЕНТАЛНИ АКЦИИ

Услугата за достава е достапна на територијата на целата држава и истата е бесплатна со нарачка над 1.500 денари.

Имате можност за избор на термин за достава.

 

5 препораки за школски лет со добар имунитет

Секоја учебна година родителите се подготвуваат да им обезбедат на децата здраво и успешно едукативно патување. Од избор на соодветниот ранец, набавување на потребниот материјал, книги, тетратки, блокчиња, па сè до пакување на здрави ужинки и зајакнување на имунитетот и концентрацијата, има многу работи на кои треба да се обрне внимание. Од прво одделение до средно училиште, секоја возрасна група доаѓа со свои уникатни потреби. Затоа подготвивме еден краток потсетник за сите родители.

kid-in-school, Sleepy, Disney

1. Набавете ги потребните материјали 

Изборот на соодветен ранец, тетратки, блокови, боички, фломастери, моливи, пенкала, сето тоа е навистина важно за мотивација на учениците, но секако најважна е практичноста. Лесни тетратки, удобен ранец, удобни обувки и гардероба се од круцијално значење за правилниот раст и развој на децата. Кај помалите деца, кои носат храна од дома на училиште, препорачливо е пакување на храната во соодветни кутии за складирање. Исто така задолжително е носење влажни марамчиња во ранците, за да се запази хигиената. Овие практични марамчиња се одлични за одржување на рацете чисти и без бактерии, особено пред оброците или после времето за играње.

​​​​mother with kid, Nera Kritis, Tekmar, Bioagros

2. Планирајте здрави и хранливи оброци и ужинки

За децата од сите возрасти, балансираната исхрана е од клучно значење за одржување на фокусот и енергијата. Гответе им на децата здрави оброци со мешунки, богати со протеини или пак оброк од органски житни култури и пакувајте им органски солени и слатки ужинки кои обезбедуваат постојана енергија во текот на денот, вклучете протеини, органски снегулки, мусли или гранола и разновидно овошје и зеленчук во исхраната, за да се задржи концентрацијата. Не ја потценувајте моќта на водата. Задолжително потсетете ги децата да останат хидрирани и да пијат вода во текот на денот. Обезбедете шише со вода за повеќекратна употреба што можат да го чуваат на својата клупа за да се уверите дека пијат доволно вода во текот на денот. Хидриратацијата ја поддржува функцијата на мозокот и помага да се спречи заморот. 

kid with marnys protect junior, vitamins, superdiet omega, sambucol teddies, and choco flakes bioagros

3. Дајте приоритет на здравјето и благосостојбата

  • Градење имунитет за силен почеток

Со почетокот на училишниот живот, одржувањето на силен имунолошки систем е од огромно значење. Вклучете пробиотици, витамини и детски додатоци за да го поддржите имунитетот на вашето дете. Побарајте додатоци богати со витамин Ц, витамин Д и цинк - тие се познати по тоа што ги подобруваат одбранбените механизми на телото. Б витамините се исто така важни за да се намали заморот и да се регулира падот на тежината поради намален апетит кој е доста чест кај децата.

  • Зголемување на фокусот и концентрацијата

Училиштето бара фокусирање и задржување на меморијата. Затоа набавете додатоци кои се создадени за поддршка на когнитивната функција и концентрација. Се верува дека омега-3 масните киселини и одредени билни екстракти го подобруваат здравјето на мозокот, помагајќи му на вашето дете да остане внимателно на часовите.

Секако прво консултирајте се со вашиот педијатар кои суплементи му се потребни на вашето дете.

  • Стоматолошка нега за самоуверени насмевки

Блескавата насмевка ја поттикнува самодовербата. Вашите деца нека ја започнат учебната година со нова четка за заби и паста за заби кои го промовираат оралното здравје. Потсетете го вашето дете за важноста од редовно четкање на забите за да се задржи блескавата насмевка и здравите заби.

kids bathroom, frezyderm, eucerin, corine de farme, sleepy

4. Изберете најдобра козметика за нега и хигиена на децата

Кога станува збор за козметика за деца, изберете производи кои се нежни и без штетни хемикалии. Проверете ги етикетите за фрази како „без парабен“, „хипоалергено“ и „тестирано од дерматолог“ за да се осигурате дека производите што ги користи вашето дете се безбедни.

 

5. Организирајте го просторот за учење

Добро организирана област за учење, без неред, е основата на продуктивното учење. Обезбедете тивко катче со добро осветлување за учење. Користете решенија за складирање како полици и фиоки за да ги одржувате училишните прибори уредно наредени и лесно достапни. Прилагодете го просторот со практичен мебел соодветен на возраста, со минимално одвлекување на вниманието за да поттикнете продуктивни моменти.

BACK TO-SCHOOL zegin skolski let so dobar imunitet

Сето ова може да направи значајна разлика во целокупната благосостојба на вашето дете, може да направи чуда и за подобра концентрација и побрзо совладување на материјалот. Дајте приоритет на овие совети за да го обезбедите здравјето и среќата на детето додека се впушта во својата нова училишна авантура.